Jestem  zrozpaczona wprowadzonym przez Polski Ład nowym systemem podatkowym, pozbawiającym samotnych rodziców możliwości wspólnego rozliczania z dziećmi. Do tej pory, dzięki środkom pochodzącym ze wspólnego rozliczania, mogłam wysłać dzieci na letnie wakacje, opłacić obozy. Zostałam w niesprawiedliwy sposób tego pozbawiona. Ukarana za to, że się kształciłam i od wielu lat uczciwie pracuję i płacę podatki. Jestem samotną matką, osobą rozwiedzioną. Były mąż nie  płaci alimentów, nie można ich wyegzekwować ze względu na brak zatrudnienia i ukrywanie miejsca zamieszkania.  Z jednej pensji sama ponoszę wszystkie koszty związane z wychowaniem dzieci, utrzymaniem, leczeniem i edukacją. Polski Ład to bardzo niesprawiedliwy program, który odbiera pieniądze moim dzieciom.  Czy rodzic z dziećmi to nie rodzina? W każdym małżeństwie, z dnia na dzień, może zabraknąć współmałżonka. Z takiego lub innego powodu. Co wtedy? Dlaczego nas skutek wniosku kilku posłanek mamy być dyskryminowani? Konstytucja Rzeczypospolitej zapewnia ochronę rodzinom, szczególnie niepełnym. Bardzo liczę na przywrócenie możliwości rozliczania się z dziećmi i potraktowania nas, samotnych rodziców w uczciwy i sprawiedliwy sposób.

Jestem matką samotnie wychowującą 3-letnie dziecko, dziecko nie dostaje alimentów. Ojciec dziecka zdecydował o zamieszkaniu poza granicami UE, zostawiając mnie i dziecko jeszcze przed porodem. Sytuacja ta zmusiła mnie do zamieszkania u moich rodziców oraz wynajęciu mojego mieszkania, na który mam kredyt hipoteczny. W wyniku nowych zasad podatkowych Polskiego Ładu tracę miesięcznie ok. 1900 złotych!  Ulga podatkowa w wysokości 1500 złotych rocznie nie pokryje nawet miesięcznej straty w moim domowym budżecie. Jest to głęboko niesprawiedliwe w porównaniu do np. małżeństwa, gdzie pracujący mąż utrzymujący żonę ma możliwość wspólnego rozliczania się z małżonką. Dlaczego Polski Ład stawia na nierówne traktowanie pomiędzy rodziną składającą się z rodzica i dziecka a rodziną składającą się z męża i żony???

Czuję się oszukana i okradziona. Grupa samotnych rodziców (najczęściej samotnych matek) jest grupą społeczną, która straciła najwięcej w ramach Polskiego Ładu. Dla mnie Polski Ład to pogwałcenie praw człowieka, będącego w trudnej sytuacji życiowej, a jedynym problemem jest to, że samotny rodzic sobie radzi, nie wyciąga ręki do państwa po dotacje, zapomogi itd., tylko uczciwie zarabia (bardzo często kosztem własnego zdrowia oraz kosztem czasu, który mógłby być spędzony z dzieckiem)!!! Za naszą zaradność i ciężką pracę pełną wyrzeczeń dostaliśmy karę. A przecież każdy rodzic żyjący w tzw. „pełnej” rodzinie może zostać samotnym rodzicem. Dlaczego ma wtedy płacić wyższe podatki?